Gradient Tool ile Photoshop’ta degradeler çizmeye başlamak için bilmeniz gereken her şeyi öğrenin!

İzliyorsunuz: < /font> photoshop gradyan aracı

Burada Photoshop CC kullanacağım, ancak bu eğitim aynı zamanda Photoshop CS6 ile tamamen uyumludur. Haydi başlayalım!

Degrade çizmenin temellerini öğrendikten sonra, sonraki eğitimde Photoshop’un Gradyan Düzenleyicisini kullanarak kendi özel degradelerimizi nasıl düzenleyeceğimizi ve kaydedeceğimizi öğreneceğiz.

Degradelerin nasıl çizileceğini öğrenmenin yanı sıra, Photoshop’ta bulunan ek degrade kümelerinin nasıl yükleneceği de dahil olmak üzere, Degrade Seçici’yi kullanarak Photoshop’un önceden ayarlanmış degradelerinden nasıl seçim yapacağınıza bakacağız. Çizebileceğimiz farklı degrade stillerine bakacağız ve aralarında en kullanışlı olanı, varsayılan Ön Plandan Arka Plana geçiş de dahil olmak üzere daha yaygın olarak kullanılan birkaç degradeye bakacağız!

Bu eğitimde, Photoshop’un gradyanla ilgili özelliklerinin en basitini (ve muhtemelen en kullanışlısını) kullanarak gradyanların nasıl çizileceğinin temellerini ele alacağız, Gradient Tool . Diğer öğreticilerde degradeleri uygulamanın diğer yollarına bakacağız, ancak hepsinin temelde aynı şekilde çalıştığını göreceksiniz, bu nedenle Gradient Tool ile temel bilgileri öğrendikten sonra, bundan yararlanabileceksiniz. Photoshop’un sunduğu diğer tüm degrade özellikleri!

Metin ve şekilleri degradelerle doldurabiliriz. Bir Gradient Map görüntü ayarı kullanarak bir fotoğrafı renklendirebilir veya Gradient Overlay katman stiliyle renk efektleri ekleyebilir ve daha fazlasını yapabiliriz! Gradyanlar Photoshop’ta çok değerlidir ve düz görünümlü bir görüntü veya tasarıma daha fazla ilgi ve hayat katmanın harika bir yoludur.

Bu eğitimde, nasıl çizileceğini öğreneceğiz. Photoshop’ta gradyanlar! Photoshop’ta degradelerin kullanıldığı birçok yer vardır. Örneğin Degrade Aracı, bir katmandan diğerine yumuşak geçişler oluşturmak için katmanlar veya seçimler arasında veya katman maskeleri arasında degradeler çizmemize olanak tanır.

Photoshop’ta Gradyanlar Çizme

Yeni Bir Belge Oluşturma

Yeni bir Photoshop belgesi oluşturarak başlayalım. Bunu yapmak için, ekranın üst kısmındaki Menü Çubuğunda bulunan Dosya menüsüne gidip Yeni‘yi seçeceğim:

Dosyaya Gidiyor &gt Yeni.

Bu, Yeni iletişim kutusunu açar. Bu eğitim için, belgemin Genişliğini 1200 piksel ve Yükseklik‘i 800 piksel olarak ayarlayacağım. Bu bedeni kullanmamın özel bir nedeni yok, bu yüzden benimle birlikte çalışıyorsanız ve aklınızda farklı bir beden varsa, bunu kullanmaktan çekinmeyin. Çözünürlük değerini varsayılan 72 piksel/inç olarak ayarlayacağım ve Arka Strategy İçeriği‘nin < olarak ayarlandığından emin olacağım güçlü>Beyaz. İletişim kutusundan çıkmayı bitirdiğimde Tamam‘ı tıklayacağım, bu noktada ekranda beyaz dolgulu yeni bir belge belirecektir:

Yeni bir Photoshop belgesi oluşturma.

Yeni iletişim kutusu.

Degrade Aracını Seçme

Photoshop’un Degrade Aracı, ekranın solundaki Araçlar panelinde bulunur. Simgesine tıklayarak seçeceğim. Gradient Tool’u klavyenizdeki G harfine basarak da seçebilirsiniz:

Araçlar panelinden Degrade Aracını Seçme.

Araçlar panelinden Degrade Aracını Seçme.

Degrade Seçici

Degrade Aracı seçiliyken, yapmamız gereken sonraki şey bir degrade seçmektir ve bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Bunlardan biri Photoshop’un Degrade Seçici‘yi açmaktır diğeri ise daha büyük olan Degrade Düzenleyici‘yi açmaktır. İkisi arasındaki fark, Degrade Seçici’nin bize hazır önceden ayarlanmış degradeler arasından seçim yapmamıza izin vermesi, Degrade Düzenleyicisi ise adından da anlaşılacağı gibi kendi degradelerimizi düzenleyip özelleştirebileceğimiz yerdir. Bu eğitim için Degrade Seçici’nin kendisine odaklanacağız. Bir sonraki eğiticide Gradient Editor hakkında her şeyi öğreneceğiz.

Photoshop’un önceden ayarlanmış degradelerinden birini veya daha önce kendi oluşturduğunuz ve özel bir hazır ayar olarak kaydettiğiniz birini seçmek istediğinizde (yine, bunu nasıl yapacağımızı sonraki eğitimde öğreneceğiz), simgesini tıklayın. Seçenekler Çubuğundaki gradyan önizleme çubuğunun sağındaki küçük ok üzerinde. Önizleme çubuğunu değil, oku tıkladığınızdan emin olun (önizleme çubuğunu tıkladığınızda Degrade Düzenleyici açılır ve henüz oraya gitmek istemiyoruz):

Degrade Seçici'yi açmak için oku tıklayın.

Degrade Seçici’yi açmak için oku tıklayın.

Oku tıklamak, aralarından seçim yapabileceğimiz tüm önceden ayarlanmış degradelerin küçük resimleriyle Degrade Seçici’yi açar. Bir degrade seçmek için küçük resmine tıklayın, ardından klavyenizde Enter (Win) / Return (Mac) tuşuna basın veya Seçenekler Çubuğunda herhangi bir boş alana tıklayın, Degrade Seçici’yi kapatmak için Ayrıca, hem degradeyi seçecek hem de Degrade Seçici’yi kapatacak olan küçük resmi çift tıklatabilirsiniz:

Degrade Seçici.

Degrade Seçici.

Daha Fazla Gradyan Yükleniyor

Varsayılan olarak, yalnızca az sayıda önceden ayarlanmış degrade mevcuttur, ancak Photoshop, aralarından seçim yapabileceğimiz diğer gradyan kümelerini içerir. Tek yapmamız gereken onları yüklemek. Bunu yapmak için sağ üstteki dişli çark simgesini tıklayın:

Degrade Seçici'deki dişli simgesini tıklamak.

Degrade Seçici’de dişli simgesini tıklamak.

Görünen menünün alt yarısına bakarsanız, her biri renk uyumları, metaller, pasteller ve daha fazlası gibi belirli bir temaya dayalı ek degrade kümelerinin listesini görürsünüz. Bir fotoğrafçıysanız, Nötr Yoğunluk ve Fotoğrafik Tonlama gradyanları özellikle yararlıdır:

Photoshop'ta seçebileceğimiz diğer degrade kümeleri.

Aralarından seçim yapabileceğimiz diğer degrade kümeleri.

Setlerden herhangi birini yüklemek için listedeki ismine tıklayın. Fotoğrafik Tonlama setine tıkladım. Photoshop, mevcut degradeleri yenileriyle değiştirmek isteyip istemediğinizi soracaktır. Orijinal degradeleri değiştirmek yerine Ekle‘yi tıklarsanız, yenilerini orijinallerin altına eklemeniz yeterlidir. Birazdan göreceğimiz gibi, orijinalleri geri yüklemek kolaydır, bu yüzden onları Fotoğraf Tonlama seti ile değiştirmek için Tamam‘ı tıklayacağım:

Orijinal degradeleri yeni kümeyle değiştirmek için Tamam'ı tıklayın.

Orijinal degradeleri yeni kümeyle değiştirmek için Tamam’ı tıklayın.

Artık Degrade Seçici’de orijinal degradelerin Fotoğrafik Tonlama degradeleriyle değiştirildiğini görüyoruz. Fotoğraf Tonlaması seti ve nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için eksiksiz Fotoğraf Tonlaması Ön Ayarları eğiticimize göz atın:

Orijinal gradyanlar yeni setle değiştirildi.

Orijinal degradeler yeni kümeyle değiştirildi.

Varsayılan Degradeleri Geri Yükleme

Temellere odaklanmamızı sağlamak için şimdilik orijinal varsayılan degradelere bağlı kalacağız. Bunları geri yüklemek için Degrade Seçici’deki dişli çark simgesini bir kez daha tıklayın:

Degrade Seçici'deki dişli simgesini bir kez daha tıklayın.

Dişli çark simgesini tıklayarak.

Ardından menüden Degradeleri Sıfırla‘yı seçin:

Degrade Seçici menüsünden Gradyanları Sıfırla'yı seçme.

“Degradeleri Sıfırla”yı Seçme.

Photoshop, mevcut degradeleri varsayılanlarla değiştirmek isteyip istemediğinizi soracaktır. Tamam‘ı tıklayın:

Mevcut degradeleri varsayılanlarla değiştirme.

Geçerli degradeleri varsayılanlarla değiştirme.

Ve şimdi orijinallere geri döndük:

Varsayılan degradeleri gösteren Degrade Seçici.

Varsayılan degradeler geri yüklendi.

Arka Strategy Gradyanının Ön Planı

Degrade çizmeyi öğrenmeden önce, özellikle bir degradeye hızlıca bakalım – Ön Plandan Arka Plana gradyanı. Bu, Photoshop’un varsayılan olarak bizim için seçtiğidir, ancak isterseniz küçük resmine tıklayarak (ilk soldaki, üst sıradaki) manuel olarak da seçebilirsiniz:

Ön Plandan Arka Plana geçişi seçme.

Ön Plandan Arka Plana geçişi seçme.

Tahmin edebileceğiniz gibi, Ön Plandan Arka Plana geçiş, renklerini Ön Strategy ve Arka Strategy renklerinden alır. Mevcut Ön Strategy ve Arka Strategy renklerinizi Araçlar panelinin alt kısmına yakın renk örneklerinde görebilirsiniz. Sol üstteki renk örneği Ön Strategy rengini gösterir ve sağ alttaki renk örneği Arka Strategy rengini gösterir . Varsayılan olarak, Ön Strategy rengi siyah‘a ve Arka Strategy rengi beyaz‘a ayarlıdır:

Ön Plan ve Arka Plan renk örnekleri.

Geçerli Ön Strategy (sol üst) ve Arka Strategy (sağ alt) renkleri.

Mevcut Ön Strategy ve Arka Strategy renklerinizi temel aldığından, Ön Plandan Arka Plana gradyan, özelleştirmesi en kolay olan ve çoğu zaman en kullanışlı olan gradyandır. Degradeyi gerçekten nasıl çizeceğimizi öğrenmemize yardımcı olması için kullanalım ve bu arada, renklerini ihtiyacımız olan her şeye değiştirmenin ne kadar kolay olduğunu göreceğiz!

Xem Thêm  Twitter Engel Kaldırma - twitterda engel kaldırma

Bu eğiticiyi yazdırılmaya hazır bir PDF olarak indirin!

Degrade Aracıyla Degrade Çizme

Photoshop’ta Gradient Tool ile degrade çizmek, farenizi tıklayıp sürüklemek kadar kolaydır. Degrade için bir başlangıç ​​noktası belirlemek üzere belgenize tıklayın, ardından fare düğmesini basılı tutun ve degradenin bitmesini istediğiniz başlangıç ​​noktasından uzağa sürükleyin. Sürüklerken, degradenin yönünü gösteren yalnızca ince bir çizgi göreceksiniz. Fare düğmesini bıraktığınızda, Photoshop degradeyi tamamlar ve seçtiğiniz renklerle çizer.

Örneğin, belgemin sol tarafını tıklayacağım, ardından fare düğmem hala basılıyken sağ tarafa doğru sürükleyeceğim. Şu ana kadar tüm görebildiğimiz, başlangıç ​​noktası ile bitiş noktası arasındaki ince bir çizgi olduğuna dikkat edin. Kusursuz bir yatay degrade çizmeyi kolaylaştırmak istiyorsanız, sürüklerken Üst Karakter tuşunu basılı tutun bu, sürükleyebileceğiniz açıyı sınırlayacaktır. Shift tuşunu bırakmadan önce fare düğmesini bırakana kadar beklemeyi unutmayın, yoksa çalışmaz:

Degrade Aracı ile tıklayıp sürükleme.

Belgenin bir tarafından diğerine tıklayıp sürükleme (fare düğmesi basılıyken).

Fare düğmemi bıraktığımda Photoshop degradeyi çiziyor. Ön Strategy rengim siyah ve Arka Strategy rengim beyaz olarak ayarlandığından, sonunda siyahtan beyaza bir gradyan elde ettim:

Degrade Aracı ile çizilmiş siyahtan beyaza bir degrade.

Photoshop, fare düğmesini bıraktığınızda degradeyi çizer.

Renkleri Tersine Çevirme

Seçenekler Çubuğunda Ters Çevir seçeneğini belirleyerek degradenizdeki renkleri tersine çevirebilirsiniz:

Seçenekler Çubuğunda Tersini Seçme.

Seçenekler Çubuğunda “Ters”i Seçme.

Ters seçildiğinde, tamamen aynı degradeyi çizersem, bu sefer renklerin zıt taraflarda göründüğünü, solda beyaz ve sağda siyah olduğunu görürüz. Bu kullanışlı bir özelliktir, ancak işiniz bittiğinde Ters Çevir seçeneğinin işaretini kaldırdığınızdan emin olun, aksi takdirde çizeceğiniz sonraki degradeler de tersine çevrilir:

Öncekiyle aynı gradyan, ancak renkler tersine çevrilmiş.

Öncekiyle aynı gradyan, ancak renkler ters çevrilmiş.

Tabii ki degradelerin bu şekilde yatay olarak çalışması gerekmez. Seçtiğiniz herhangi bir yönde koşabilirler. Bu sefer yukarıdan aşağıya başka bir degrade çizeceğim. Mevcut degrademi geri almam veya silmem gerekmediğine dikkat edin. Photoshop, mevcut degradeyi yenisiyle değiştirecektir. Belgemin üst kısmına yakın bir yere tıklayacağım, sonra fare düğmesini basılı tutup aşağıya doğru aşağı doğru sürükleyeceğim. Tıpkı yatay bir degrade çizerken olduğu gibi, sürüklerken Üst Karakter tuşunu basılı tutarsanız, fare düğmesini bırakana kadar beklediğinizden emin olarak dikey degrade çizmek çok daha kolaydır. Shift tuşunu bırakmadan önce. Burada da ilk başta yalnızca ince bir taslak görüyoruz:

Dikey bir gradyanı yukarıdan aşağıya doğru tıklayıp sürükleme.

Dikey bir degradeyi tıklayıp yukarıdan aşağıya doğru sürüklemek.

Fare düğmemi bıraktığımda, Photoshop degradeyi tamamlıyor ve ilk yatay olanı dikey siyahtan beyaza bir degradeyle değiştiriyor:

Degrade Aracı ile çizilmiş siyahtan beyaza dikey bir degrade.

Yeni siyahtan beyaza dikey geçiş.

Varsayılan Degradenin Renklerini Değiştirme

Varsayılan degrade, renklerini mevcut Ön Strategy ve Arka Strategy renklerinden aldığından, degradenin renklerini değiştirmek için tek yapmamız gereken Ön Strategy ve Arka Strategy için farklı renkler seçmektir. Örneğin, Araçlar panelindeki (şu anda siyah olarak ayarlanmış olan) Ön Strategy renk örneğini tıklayarak farklı bir Ön Strategy rengi seçeceğim:

Araçlar panelinde Ön Plan renk örneğini tıklamak.

Ön program renk örneğini tıklama.

Bu, Photoshop’un Renk Seçici‘ni açar. Yeni Ön Strategy rengim için kırmızıyı seçeceğim, ardından Renk Seçici’yi kapatmak için Tamam‘ı tıklayacağım:

Renk Seçici'den yeni Ön Plan rengi için kırmızı seçimi.

Yeni Ön Strategy rengi için kırmızı seçimi.

Ardından, renk örneğini (şu anda beyazla dolu olan) tıklayarak Arka Strategy rengimi değiştireceğim:

Araçlar panelindeki Arka Plan renk örneğini tıklayarak.

Arka Strategy renk örneğini tıklama.

Bu, Renk Seçici’yi bir kez daha açar. Arka program rengini beyazdan parlak sarıya değiştireceğim, ardından Renk Seçici’yi kapatmak için Tamam yapacağım:

Renk Seçici'den yeni Arka Plan rengi için sarı seçiliyor.

Yeni Arka Strategy rengi için sarı seçimi.

Renk örneklerinin Ön Strategy ve Arka Strategy için seçtiğim yeni renkleri gösterecek şekilde güncellendiğine dikkat edin:

Yeni renkleri gösteren Ön Plan ve Arka Plan renk örnekleri.

Renk örnekleri yeni renklerle güncellendi.

Seçenekler Çubuğundaki gradyan önizleme çubuğu da yeni gradyan renklerinin nasıl görüneceğini gösterecek şekilde güncellendi:

Yeni degrade renklerini gösteren degrade önizleme çubuğu.

Degrade önizleme çubuğu her zaman mevcut gradyan renklerini gösterir.

Degradeyi bu sefer çapraz olarak, belgemin sol alt köşesine tıklayıp sağ üste sürükleyerek çizeceğim. Yine, önceki degradeyi geri almaya veya silmeye gerek yoktur. Photoshop bunu yenisiyle değiştirecek:

Belgenin sol alt köşesinden sağ üst köşesine yeni degrade çizme.

Yeni degradeyi belgenin sol alt köşesinden sağ üst köşesine çizme.

Fare düğmemi bıraktığımda Photoshop, belge boyunca çapraz olarak kırmızıdan sarıya gradyanı çiziyor:

Degrade Aracı ile çizilen yeni kırmızıdan sarıya gradyan.

Yeni kırmızıdan sarıya çapraz geçiş.

Ön Strategy ve Arka Strategy Renklerini Sıfırlama

Seçenekler Çubuğunda Degrade Seçicimi açarsam, Ön Plandan Arka Plana degradenin küçük resminin de yeni kırmızı ve sarı renklerimi gösterdiğine dikkat edin:

Degrade Seçici'de güncellenmiş Ön Plandan Arka Plana küçük resim.

Degrade seçicide güncellenmiş Ön Plandan Arka Plana küçük resim.

Seçenekler Çubuğunda Ön Strategy ve/veya Arka Strategy renk örneklerine tıklayarak ve farklı renkler seçerek bu degradenin renklerini istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Ancak, Ön Strategy rengini siyah ve Arka Strategy rengini beyaz yaparak varsayılan değerlerine hızlı bir şekilde renkleri sıfırlamanız gerekiyorsa, harfe basmanız yeterlidir. Klavyenizde D (“Varsayılanlar” için “D”yi düşünün). Araçlar panelindeki renk örneklerinin varsayılan siyah beyaza döndüğünü göreceksiniz:

Ön Plan ve Arka Plan renk örnekleri sıfırlandı.

Ön Strategy ve Arka Strategy renk örnekleri sıfırlandı.

Ayrıca, Seçenekler Çubuğundaki degrade önizleme çubuğunun ve Degrade Seçici’deki Ön Plandan Arka Plana degradenin küçük resminin bir kez daha varsayılan renkleri gösterdiğini göreceksiniz:

Degrade Seçici'deki degrade önizleme çubuğu ve degrade küçük resmi varsayılan renklere geri döndü.

Artık her şey eski haline döndü.

Kendi Katmanına Degrade Çizme

Katmanlar panelime bakarsak, bu noktaya kadar degradelerimi doğrudan Arka program katmanı üzerine çizdiğimi görürüz:

Arka plan katmanındaki degradeyi gösteren Katmanlar paneli.

Arka Strategy katmanındaki degradeyi gösteren Katmanlar paneli.

Arka Strategy katmanında çizim yapmak buradaki amaçlarımız için uygun olabilir, ancak Photoshop’ta çalışmanın çok daha iyi bir yolu, katmanlardan yararlanmak ve belgemizdeki her öğeyi kendi ayrı katmanına yerleştirmektir. . Bunu yapmak için önce ekranın üst kısmındaki Düzenle menüsüne gidip Doldur‘u seçerek gradyanımı temizleyeceğim:

Düzenle menüsünün altından Doldur komutunu seçme.

Düzenleme &gt Doldur.

Doldur iletişim kutusu açıldığında, üst kısımdaki İçerik seçeneğini Beyaz olarak ayarlayacağım, ardından Tamam‘ı tıklayacağım . Bu, Arka Strategy katmanını beyazla doldurur:

Photoshop'ta Doldur iletişim kutusu.

Doldur iletişim kutusu.

Sonra, klavyemde Alt (Win) / Selection (Mac) tuşunu basılı tutarak ve gradyanım için yeni bir katman ekleyeceğim. Katmanlar panelinin altındaki Yeni Katman simgesi:

Katmanlar panelindeki Yeni Katman simgesi.

Yeni Katman simgesini tıklarken Alt (Win) / Selection (Mac) tuşunu basılı tutun.

Yeni Katman simgesini tıklatırken Alt (Win) / Selection (Mac) tuşunu eklemek, Photoshop’a ilk olarak katmanı eklemeden önce adlandırabileceğimiz Yeni Katman iletişim kutusunu açmasını söyler. Katmanıma “Gradient” adını vereceğim, ardından Tamam‘ı tıklayacağım:

Yeni Katman iletişim kutusu.

Yeni Katman iletişim kutusu.

Photoshop, Arka Strategy katmanının üzerine “Gradient” adlı yeni bir boş katman ekler. Artık degrademi bu yeni katmana çizebilir ve onu diğer her şeyden ayrı tutabilirim (bu durumda “her şey” gerçekten yalnızca Arka Strategy katmanı olsa da, yine de girmek için iyi bir iş akışı alışkanlığıdır):

Degrade için yeni katmanı gösteren Katman paneli.

Artık degradem için ayrı bir katmanım var.

Geçiş Alanı

Degrade çizmeye gelince anlamanız gereken çok önemli bir şey var ki, önemli olan sadece sürüklediğiniz yön değil başlangıç ​​ve bitiş noktalarınız arasındaki mesafe de önemlidir.

Sebebi, Gradient Tool ile gerçekte çizdiğiniz şeyin, degradenin yönü ile birlikte renkler arasındaki geçiş alanıdır. Başlangıç ​​noktanızdan bitiş noktanıza kadar sürüklediğiniz mesafe, geçiş alanının boyutunu belirler. Daha uzun mesafeler size daha yumuşak, daha kademeli geçişler sağlarken daha kısa mesafeler daha sert, daha ani geçişler yaratacaktır.

Xem Thêm  7900+ Telegram Grubu Bağlantıları ve Kanalları 2022 [Pubg, Film, İş] - telgraf bağlantısı

Ne demek istediğimi size göstermek için, Ön Plandan Arka Plana gradyan ayarını varsayılan siyah beyaz olarak kullanacağım. İlk olarak, belgenin sol kenarına yakın bir yerden başlayıp sağ kenara yakın biten soldan sağa bir degrade çizeceğim. Başlangıç ​​ve bitiş noktalarım arasındaki alan, iki rengim arasındaki geçiş alanı olacak (bu durumda siyah ve beyaz):

Geniş geçiş alanına sahip bir degrade çizme.

Geniş geçiş alanına sahip bir degrade çizme.

Photoshop’un degradeyi çizmesine izin vermek için fare düğmemi bırakacağım ve başlangıç ​​ve bitiş noktalarım arasında çok geniş bir boşluk olduğundan, soldaki siyah ile soldaki beyaz arasında yumuşak, çok kademeli bir geçiş görüyoruz sağ:

Renkler arasında kademeli geçişe sahip bir degrade.

Renkler arasında kademeli geçiş içeren bir degrade.

Görünmeyi kolaylaştırmak için ekranın üst kısmındaki Düzenle menüsüne gidip Degradeyi Geri Al‘ı seçerek degradeyi geri alacağım. Ayrıca klavyemde Ctrl+Z (Win) / Command+Z (Mac) tuşlarına da basabilirim:

Düzenle menüsünün altından Gradyan Geri Al'ı seçme.

Düzenleme &gt Degradeyi Geri Al.

Bu sefer degrademi aynı yönde (soldan sağa) ancak başlangıç ​​ve bitiş noktalarım arasında çok daha küçük bir boşluk olacak şekilde çizeceğim:

Dar geçiş alanına sahip bir degrade çizme.

Dar geçiş alanına sahip bir degrade çizme.

Fare düğmemi bıraktığımda, bu degrade öncekiyle aynı yönde çizilirken soldaki siyah ile sağdaki beyaz arasındaki geçişin çok daha ani ve ani olduğunu görüyoruz. Gördüğümüz gibi, degradenin genel görünümü söz konusu olduğunda, başlangıç ​​ve bitiş noktalarınız arasındaki mesafe, yön kadar önemlidir:

Benzer bir gradyan ancak çok daha küçük bir geçiş alanına sahip.

Benzer bir gradyan ancak çok daha küçük bir geçiş alanına sahip.

Devam etmeden önce, Katmanlar panelime hızlıca bir göz atalım, daha önce yeni bir katman eklediğim için degradem artık Arka Strategy katmanı yerine ayrı “Degrade” katmanına çiziliyor. Yine, bu durumda büyük bir sorun değil, ancak her şeyi kendi katmanında tutma alışkanlığını edinmek Photoshop ile çalışmayı çok daha kolay hale getirecek:

Degrade artık Arka Plan katmanının üzerinde kendi katmanında oturuyor.

Degrade artık Arka Strategy katmanının üzerinde kendi katmanında oturuyor.

Şeffaf Gradyanın Ön Planı

Şimdiye kadar, temel olarak Photoshop’un varsayılan Ön Plandan Arka Plana gradyanına baktık, ancak genellikle çok kullanışlı olan bir diğeri Ön Plandan Şeffafa gradyanıdır ve biraz davranış sergilediği için buna bakmaya değer diğerlerinden farklı. Küçük resmine çift tıklayarak Degrade Seçici’den seçeceğim. Bunu doğrudan Ön Plandan Arka Plana küçük resminin yanında bulacaksınız:

Degrade Seçici'den Ön Plandan Saydamlığa geçişi seçme.

Ön Plandan Saydamlığa Geçişi Seçme.

Ön Plandan Saydamlığa gradyan, rengini mevcut Ön Strategy renginizden aldığı için Ön Plandan Arka Plana gradyanına benzer bu, farklı bir Ön Strategy rengi seçerek onu kolayca değiştirebileceğiniz anlamına gelir. Onu özel yapan şey ise ikinci bir rengin olmaması. Bunun yerine, tek bir renkten şeffaflığa geçiş yapar.

Düzenle menüsüne gidip Degradeyi Geri Al‘ı seçerek mevcut degrademi geri alacağım. Ardından, Araçlar panelindeki Ön Strategy renk örneğini tıklayarak bir renk seçeceğim. Şu anda siyah olarak ayarlandı:

Araçlar panelinde Ön Plan renk örneğini tıklamak.

Ön program renk örneğini tıklama.

Renk Seçici açıldığında moru seçeceğim, ardından Tamam’ı tıklayacağım:

Araçlar panelinde Ön Plan renk örneğini tıklamak.

Yeni Ön Strategy rengi olarak morun seçilmesi.

Ön Strategy rengim artık mor olarak ayarlandığında, Seçenekler Çubuğundaki degrade önizleme çubuğunda mordan şeffafa bir degrade çizeceğimi görüyoruz (arkasında görebileceğiniz dama tahtası deseni mor, Photoshop’un şeffaflığı temsil etme şeklidir):

Mordan şeffafa geçişi gösteren degrade önizleme çubuğu.

Degrade artık mordan şeffafa doğru olacak.

Belgemin üst kısmından merkeze doğru dikey bir degrade çizeceğim:

Belgenin üst yarısında Saydam gradyan için dikey bir Ön Plan çizme.

Belgenin üst yarısından aşağıya doğru Şeffaf bir gradyan için dikey bir Ön Strategy çizme.

Fare düğmemi bıraktığımda, çizdiğim şey temel bir mordan beyaza gradyan gibi görünüyor. Ancak, gördüğümüz beyaz, aslında degradenin altındaki Arka Strategy katmanındandır. Bu, degradenin kendisinin bir parçası değildir:

Mor renk geçişten, beyaz ise altındaki arka plandan.

Mor renk degradeden, beyaz ise altındaki arka plandan.

Bunu kanıtlamak için, Katmanlar panelinde görünürlük simgesini (göz küresi simgesi) tıklayarak Arka Strategy katmanımı geçici olarak kapatacağım:

Arka plan katmanı kapatılıyor.

Arka Strategy katmanını kapatma.

Bu, belgedeki beyaz arka planı gizleyerek yalnızca degradenin kendisini ortaya çıkarır ve şimdi bunun gerçekten mordan saydama bir degrade olduğunu açıkça görebiliriz. Yine, dama tahtası deseni, Photoshop’un şeffaflığı nasıl temsil ettiğini gösterir:

Mordan şeffafa geçiş.

Gerçek mordan şeffafa geçiş.

Ön Plandan Saydam geçişinin diğerlerinden farklı olmasının bir başka nedeni de, Photoshop’un üzerine bir tane daha çizdiğimizde önceki Ön Plandan Saydam geçişinin üzerine yazmamasıdır. Bunun yerine, yeni degradeyi orijinale ekler. Şeffaf gradyan için ikinci bir Ön Strategy çizeceğim, bu sefer belgenin alt kısmından merkeze doğru:

Şeffaf geçişe ikinci bir Ön Plan ekleme.

Şeffaf geçişe ikinci bir Ön Strategy ekleme.

Fare düğmemi bırakacağım ve Photoshop, orijinal degrademin üzerine yazmak yerine ikinci degrademi ekliyor. Üçüncü veya dördüncü bir gradyan çizseydim (belki biri soldan diğeri sağdan) bunları da eklerdi:

Ön Plandan Saydamlığa geçişler birleştirildi.

Her iki Ön Plandan Saydamlığa geçiş degradeleri birleştirildi.

Belgede görünürlük simgesini bir kez daha tıklayarak Arka Strategy katmanımı tekrar açacağım:

Belgede Arka Plan katmanını yeniden açma.

Arka Strategy katmanını açma.

Ve şimdi, beyazın gerçekten yalnızca şeffaflıktan görünen Arka Strategy katmanı olduğunu bildiğimiz halde, mordan beyaza (mora) bir gradyanın neye benzediğini görmeye geri döndük:

Arka plan katmanı açıkken aynı gradyan.

Arka Strategy katmanı açıkken aynı gradyan.

Şeffaflık Seçeneği

Photoshop’taki Ön Plandan Saydamlığa geçiş, bir fotoğrafın kenarlarını karartmak veya daha fazla ayrıntı ortaya çıkarmak için bir görüntüde gökyüzünü karartmak gibi şeyler için harikadır (bunun nasıl yapılacağını başka bir eğiticide göreceğiz). Ancak şeffaflık bölümünün çalışması için Seçenekler Çubuğundaki Şeffaflık seçeneğinin seçili olduğundan emin olmanız gerekir:

Degrade Aracı için Şeffaflık seçeneği.

Şeffaflık kullanan bir degrade çizerken Şeffaflığın açık olduğundan emin olun.

Ön Plandan Saydamlığa geçiş çizerken Saydamlık seçeneği kapalıysa, tek yapmanız gereken katmanı veya seçimi seçtiğiniz Ön Strategy rengiyle doldurmaktır:

Şeffaflık seçeneği kapalıyken Ön Plandan Saydamlığa geçiş.

Saydamlık seçeneği kapalıyken Photoshop degradenin saydam kısmını çizemez.

Siyah, Beyaz Gradyan

Photoshop’ta seçebileceğimiz her degradeyi denemeyeceğiz (bunu kendi başınıza kolayca yapabileceğiniz için), ancak siyahtan beyaza bir degrade çizmeniz gerekiyorsa ve Ön Strategy ve Arka Strategy renkleriniz şu anda ayarlanmışsa siyah ve beyaz dışında bir şey için, Degrade Seçici’den Siyah, Beyaz degradeyi yakalamanız yeterlidir (soldan üçüncü küçük resim, üst satır). Ön Plandan Arka Plana gradyanından farklı olarak, Siyah Beyaz gradyan, mevcut Ön Strategy ve Arka Strategy renklerinizden bağımsız olarak her zaman siyahtan beyaza bir degrade çizer:

Siyah, Beyaz degradeyi seçme.

Siyah, Beyaz degradenin küçük resmi.

Degrade Stilleri

Şimdiye kadar, başlangıç ​​noktasından bitiş noktasına düz bir çizgide geçiş yapan gradyan örnekleri gördük. Bu degrade türü doğrusal degrade olarak bilinir, ancak aslında Photoshop’ta seçebileceğimiz beş farklı degrade stilinden yalnızca biridir.

Seçenekler Çubuğundaki degrade önizleme çubuğunun sağına bakarsanız, beş Degrade Stili simgesini görürsünüz. Soldan başlayarak, Linear, Radyal, Angle, Reflected ve Elmas‘a sahibiz. güçlü>:

Doğrusal, Radyal, Açı, Yansıyan ve Elmas gradyan stili simgeleri.

Doğrusal, Radyal, Açı, Yansıyan ve Elmas gradyan stili simgeleri.

Bu degrade stillerinin her birinin neler yapabileceğini görelim. Önceki adımlarımı geri almak için klavyemde Ctrl+Alt+Z (Win) / Command+Selection+Z (Mac) tuşlarına birkaç kez basacağım. sadece beyaz dolgulu bir belge görmeye geri dönün. O zaman, geri döneceğimDegrade Seçici’de seçerek Ön Plandan Arka Plana degrade:

Xem Thêm  2022 Yılının En İyi 10 Ücretsiz Android Oyunu - en iyi okey oyunu

Ön Plandan Arka Plana geçişi seçme.

Ön Plandan Arka Plana geçişi seçme.

Ön Strategy ve Arka Strategy renklerini yeniden siyah beyaza döndürmek için klavyemde D harfine basacağım. Ardından, işleri ilginç kılmak için Arka Strategy rengimi beyazdan açık maviye değiştireceğim:

Son Ön Plan ve Arka Plan renklerim.

En son Ön Strategy ve Arka Strategy renklerim.

Doğrusal

Photoshop’ta varsayılan degrade stili Doğrusal‘dır, ancak gerekirse soldaki ilk simgeyi tıklayarak manuel olarak seçebilirsiniz:

Doğrusal degrade stilini seçme.

Doğrusal degrade stilini seçme.

Degradeyi, sürüklediğiniz yöne bağlı olarak düz bir çizgide başlangıç ​​noktasından bitiş noktasına çizen doğrusal stilin birkaç örneğini zaten gördük. Seçenekler Çubuğunda Ters‘i seçmek renklerin sırasını değiştirir:

Standart doğrusal gradyan örneği.

Standart bir doğrusal gradyan örneği.

Radyal

Radyal stili (soldan ikinci simge) başlangıç ​​noktanızdan dışarı doğru dairesel bir degrade çizecektir:

Radyal gradyan stilini seçme.

Radyal degrade stilini seçme.

Klavyemde Ctrl+Z (Win) / Command+Z (Mac) tuşlarına basarak doğrusal gradyanımı geri alacağım. Radyal bir degrade çizmek için, başlangıç ​​noktasını belirlemek üzere belgemin ortasına tıklayacağım, ardından dışa doğru kenara doğru sürükleyeceğim:

Belgenin ortasından radyal bir degrade çizme.

Belgenin ortasından radyal degrade çizme.

Fare düğmemi bırakacağım ve burada radyal degradenin nasıl göründüğünü göreceğiz. Ortadaki başlangıç ​​noktamda Ön Strategy rengim (siyah) ile başlar ve Arka Strategy rengime (mavi) geçerken her yöne doğru dışarı doğru hareket eder:

Belgenin ortasından radyal bir degrade çizme.

Radyal gradyan.

Seçenekler Çubuğunda Tersine Çevir seçeneğini seçmiş olsaydım, renkler ortada maviden başlayarak ve dairesel bir şekilde dışa doğru siyaha geçerek tersine dönerdi:

Renklerin tersine çevrildiği bir radyal gradyan.

Renklerin tersine çevrildiği aynı radyal gradyan.

Açı

Açı stili (ortadaki simge), işlerin ilginçleşmeye başladığı yerdir (belki o kadar kullanışlı olmasa da):

Açı gradyan stilini seçme.

Açı gradyan stilini seçme.

Radyal stile çok benzeyen Açı stili de degradenin merkezi olarak başlangıç ​​noktanızı kullanır. Ancak, her yöne dışa doğru geçiş yapmak yerine, saat yönünün tersine bir şekilde başlangıç ​​noktasının etrafına sarılır. Son degrademi geri almak için klavyemde bir kez daha Ctrl+Z (Win) / Command+Z (Mac) tuşlarına basacağım. Ardından, başlangıç ​​noktasını ayarlamak için belgenin ortasını tıklayıp ardından oradan uzağa sürükleyerek açı stili degradeyi radyal degradeyle aynı şekilde çizeceğim:

Belgenin ortasından Açı tarzı bir degrade çizme.

Merkezden açı stili degrade çizme.

Fare düğmemi bıraktığımda açı stili şöyle görünüyor. Photoshop’un tüm degrade stillerinde olduğu gibi, Seçenekler Çubuğunda Ters Çevir’i seçmek size aynı sonucu verir, ancak renkler değiştirilir:

Açı stili, degradeyi saat yönünün tersine başlangıç ​​noktasının etrafına sarar.

Açı stili, degradeyi saat yönünün tersine başlangıç ​​noktanızın etrafına sarar.

Yansıyan

Yansıtılmış stili (soldan dördüncü simge) standart doğrusal stile çok benzer, ancak her şeyi başlangıç ​​noktanızın bir tarafında alıp diğer tarafına yansıtarak bir adım daha ileri gider. diğer taraf:

Yansıyan degrade stilini seçme.

Yansıyan degrade stilini seçme.

Burada, başlangıç ​​noktamı belirlemek için belgenin ortasını tıklıyorum, ardından yukarı doğru çekiyorum:

Belgenin ortasından yansıtılmış stilde bir degrade çizme.

Yansıtılmış stilde bir degrade çizme.

Fare düğmemi bıraktığımda Photoshop, belgemin üst yarısında başlangıç ​​ve bitiş noktalarım arasında standart bir doğrusal gradyan çiziyor, ancak ardından yansımayı oluşturmak için alt yarıda yansıtıyor:

Belgenin ortasından yansıtılmış stilde bir degrade çizme.

Yansıtılmış stil gradyanı.

Renkler tersine çevrildiğinde yansıyan gradyan şu şekilde görünür:

Renklerin tersine çevrildiği yansıyan bir gradyan.

Seçenekler Çubuğunda Ters seçilmiş olarak yansıtılan stil gradyanı.

Elmas

Son olarak, Elmas degrade stili, bir elmas şekli oluşturması dışında Radyal stile benzer şekilde başlangıç ​​noktanızdan dışa doğru geçiş yapar:

Elmas gradyan stilini seçme.

Elmas geçiş stilini seçme.

Başlangıç ​​noktasını belirlemek için bir kez daha belgemin ortasını tıklayacağım ve ardından oradan uzaklaştıracağım:

Belgenin ortasından baklava biçiminde bir degrade çizme.

Merkezden baklava biçiminde bir degrade çizme.

Fare düğmemi bıraktığımda şu ilginç elmas şeklini alıyoruz:

Belgenin ortasından baklava biçiminde bir degrade çizme.

Elmas tarzı gradyan.

Bu durumda, elmas şeklinin renkler ters çevrildiğinde daha iyi göründüğünü düşünüyorum, ancak elbette bu, degrade için seçtiğiniz renklere ve tasarımınızda nasıl kullanıldığına bağlı olacaktır.
Renklerin tersine çevrildiği elmas gradyan.

Renklerin ters çevrildiği elmas gradyan.

Titreşim Seçeneği

Seçenekler Çubuğunda bakmamız gereken son bir seçenek Titreşim‘dir. Renk Taklidi seçiliyken Photoshop, renkler arasındaki geçişleri yumuşatmaya yardımcı olmak için degradelerinize biraz gürültü karıştırır. Bu, şeritlenmeyi (geçişler yeterince düzgün olmadığında renkler arasında oluşan görünür çizgiler) azaltmaya yardımcı olur. Titreme seçeneği varsayılan olarak açıktır ve genellikle seçili olarak bırakmak istersiniz:

Degrade Aracı için Titreme seçeneği.

Titreşim seçeneği, renkler arasındaki çirkin şeritlerin azaltılmasına yardımcı olur.

Mod ve Opaklık Seçenekleri

Seçenekler Çubuğunda, temel bilgilerin biraz ötesine geçtiği için başka bir eğitim için kaydedeceğimiz birkaç Gradyan Aracı seçeneği daha var. Hem Mod seçeneği (Karıştırma Modunun kısaltması) hem de Opaklık seçeneği, degradenin katmanın orijinal içeriğiyle nasıl karışacağını etkiler. Katman karışım modlarına aşina iseniz, degrade karışım modları hemen hemen aynı şekilde çalışırken degrade opaklık seçeneği Katmanlar panelinde bulunan Opaklık seçeneğine çok benzer. Çoğu durumda, bunları varsayılan değerlerine ayarlamak isteyeceksiniz, ancak yine de bu iki seçeneği kendi ayrı öğreticilerinde ayrıntılı olarak ele alacağız:

Degrade Aracı için Mod ve Opaklık seçenekleri.

Mod ve Opaklık seçenekleri.


Konuyla ilgili daha fazla bilgiye bakın photoshop gradyan aracı

Adobe Photoshop Degrade Aracı İle Fotoğrafa Efekt Verme!

alt

 • Yazar: Facts
 • Yazı tarihi: 2020-11-03
 • Derecelendirme: four ⭐ ( 3966 Derecelendirme )
 • Arama sonuçlarını eşleştir: Photoshop’ta gerçekçi çift Yıldırım Efekti

  Realistic Dual Lightning Impact in Photoshop

  photoshopmanipulation photoshop ps photoshopart art photoshopedit photoshoped imagemanipulation inventive edit manipulation manipulationart portrait photoshopartist photoshopcc photoshoptutorial photoshopcs indianportraits photoshopartwork adobephotoshop photomanipulation photoshopskills editingphotos portraitszoom bestportraitsindia photography digitalart photoshopped photomanipulations bhfyp
  prateekpardeshi photoshoperid editingskills dimension conceptualportrait wanderlust digitalmanipulation portboxindia photoshopdesign photoshopindonesia photoshopexpress manipulationteam edits photoshopfail opposites photoshopwork photoshopediting photoshopfun photoshopping beyondsurreal vijaymahar photoshopcreative photoshoper photoshoppainting imagination photoediting model fambruh enter portratindia

7 Shutterstock Buyer Help & Assist

 • Yazar: shutterstockcommunities.force.com
 • Derecelendirme: five ⭐ ( 1697 Derecelendirme )
 • Arama sonuçlarını eşleştir:

Photoshop’ta degrade kullanma

 • Yazar: helpx.adobe.com
 • Derecelendirme: five ⭐ ( 6623 Derecelendirme )
 • Arama sonuçlarını eşleştir: Düzgün ve kusursuz renk geçişleri oluşturmak için Adobe Photoshop’ta degradeleri kullanmayı öğrenin.

Photoshop’ta gradyan nasıl yapılır: 14 adım (resimlerle)

 • Yazar: tr.centrodeprensa.org
 • Derecelendirme: four ⭐ ( 1836 Derecelendirme )
 • Arama sonuçlarını eşleştir: Photoshop’ta Degradeler Nasıl Oluşturulur. Görüntü düzenleme programlarında gradyan, bir görüntünün bir bölümünü veya bir kısmını süpüren renkte kademeli bir değişikliktir. Degradeler aynı anda renk değişiklikleri eklemek için kullanılabilir …

7 Shutterstock Buyer Help & Assist

 • Yazar: help.shutterstock.com
 • Derecelendirme: three ⭐ ( 1827 Derecelendirme )
 • Arama sonuçlarını eşleştir:

On the web Photoshop – Photogramio

 • Yazar: photogramio.com
 • Derecelendirme: five ⭐ ( 5290 Derecelendirme )
 • Arama sonuçlarını eşleştir: Photoshop’u çevrimiçi olarak doğrudan tarayıcınızda kullanın! Fırça, silgi, katmanlar, metin, gradyan ve çok daha fazlası gibi onlarca fotoğraf düzenleme aracı kullanılabilir.

‘Gradyan aracı’ için en çok kullanılan klavye kısayolları

 • Yazar: defkey.com
 • Derecelendirme: four ⭐ ( 5991 Derecelendirme )
 • Arama sonuçlarını eşleştir: ‘Gradyan aracı’ eylemi için en çok kullanılan kısayol, G. Peki, diğerleri hangileri? İşte liste.

Bu kategoride daha fazla makale görün: Bilgisayar ipuçları